Woal, tkanina na lekkie zasłony i suknie ślubne: cechy i właściwości

Woal jest tkaniną siatkową o rzadkim splocie, produkowaną w oparciu o technologię splotu płóciennego. Większość woalu jest tkana z bawełny, ale mogą się w nich pojawić również włókna jedwabiu lub wełny. Do jego produkcji wykorzystuje się również syntetyczne włókna poliestrowe, które mogą nadać materiałowi szczególną trwałość, a także doskonałe właściwości użytkowe. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaką tkaniną jest woal, poniższy opis będzie naprawdę pomocny.

Najważniejsze cechy woalu

Każdy opis tej tkaniny koniecznie wskazuje na to, że wykazuje ona wiele podobieństw do organzy. Jest jednak znacznie bardziej miękki i ma wyraźne matowe wykończenie połączone z półprzezroczystą strukturą, co pozwala odróżnić obie odmiany w wyglądzie.

Materiał jest nieważki i elastyczny, więc jest bardzo uniwersalny. Woal, jest używany do sukni ślubnych, draperii wszelkiego rodzaju, zasłon i tak dalej. Charakteryzuje się niską gęstością w porównaniu do innych tkanin.

Zakres stosowania

Woal jest wykorzystywany w kilku sferach:

  • Wykorzystywany jest do dekoracji wnętrz w różnych stylach. Może być wykorzystany jako pojedynczy element dekoracji lub jako część całej kompozycji.
  • Zasłona z tkaniny występuje również jako materiał na sufity podwieszane. To rozwiązanie do słonecznych, otwartych i jasnych wnętrz. Można go wykorzystać do stworzenia własnego projektu bez konieczności wzywania projektanta.

Woal tiulowy

Wszystkie domowe wnętrza mogą być dobrze dopasowane do tiulu woalu. Obecnie rynek oferuje dużą różnorodność wzorów i kolorów. Tiul sprawia wrażenie miękkiego i zwiewnego, dlatego dobrze nadaje się do dekorowania pomieszczeń, dodając im pewnego uroku i polotu.

Przy wyborze tiulu można napotkać pewne wątpliwości, ponieważ szeroki wybór materiałów nadających się do tej roli może być bardzo kłopotliwy. Tkaniny są dobre na swój sposób, więc w Twoim wnętrzu będą wyglądać inaczej. Mikrowłókno różni się od zwykłego lekkością i minimalną wielkością splotu.

Zalety i wady woalu

Woal to specjalny materiał, który ma szereg zalet: wszechstronność zastosowania, lekkość, możliwości formowania całych obiektów w projekcie, przystępny koszt. Biały woal wygląda elegancko i wytwornie, dlatego stroje szyte są z materiału o jasnych odcieniach. 

Na zdjęciach woal (odnowione wnętrze) wygląda bardzo atrakcyjnie i wytwornie, ponieważ zazwyczaj stosuje się pastelowe i delikatne odcienie kolorów. Materiał ten może mieć specjalną fakturę dzięki dodaniu obramowania lub wzoru. Wśród wad zasłony niektóre kapryśność tkaniny, która wymaga szczególnej opieki nad nim.